ferrmion.eu

Loading

Výzkumný rámec projektu FerrMion je založen na třech hlavních pilířích, které zahrnují interdisciplinární přístup a aplikaci moderních vědeckých metod.

První pilíř se zaměřuje na hledání jednotících konceptů mezi různými feroickými materiály a vytváření experimentálních a teoretických nástrojů pro jejich zkoumání.

Druhý pilíř se soustředí na implementaci těchto konceptů do numerických modelů a softwarových nástrojů s cílem předpovědět a porozumět chování feroických materiálů na základě jejich mikrostruktury.

Třetí pilíř se zabývá aplikací získaných poznatků a výsledků do praktických oblastí, jako je výroba multifunkčních zařízení a nových technologií s využitím chytrých materiálů.

Výzkum bude probíhat paralelně ve čtyřech výzkumných záměrech (VZ), synergicky propojených a vzájemně se doplňujících.

Výzkumný záměr 1 – Multiškálový popis a mikrostrukturní inženýrství (MDAME) – reprezentuje charakterizační část projektu. Tento záměr je vystavěn kolem týmů prof. H. Seinera (OMP) a Dr. J. Vacíka majících dlouhodobé zkušenosti s vývojem a provozem unikátních experimentálních zařízení a bude jádrem experimentální charakterizace v projektu, včetně nejdůležitější investice v rámci projektu, laboratoře 3D APT.

Výzkumný záměr 2 – Multiferoika a spřažené systémy (MAC) – reprezentuje špičkový základní výzkum (motivovaný aplikacemi) v rámci projektu. Tento výzkumný záměr svádí dohromady dvě přední světové osobnosti v oblasti multiferoik, Dr. J. Hlinku a Dr. O. Heczka, a bude sloužit jako hlavní zdroj nových myšlenek z oblasti fyziky pevných látek, podpořených ab-initio výpočty.

Výzkumný záměr 3 – Termodynamika a design aplikací pomocí FEM (TAAP) – reprezentuje zaměření projektu na návrhy pokročilých aplikací. Pod vedením matematičky Dr. B. Benešové (vedoucí VZ –junior), podpořené týmy kolem odborníků v oblasti experimentální a výpočetní mechaniky materiálů (prof. M. Karlík, Dr. P. Sedlák), bude tento výzkumný záměr cílit na přenášení funkcionalit feroických materiálů do průmyslových aplikací, a to prostřednictvím matematického modelování.

Výzkumný záměr 4 – K novým technologiím (TNT) – reprezentuje špičkovou technologickou část projektu. Tento výzkumný záměr, postavený na předním světovém týmu v oblasti inteligentních slitin (tým FzÚ vedený Dr. L. Hellerem, zahrnující nestora českého výzkumu slitin s tvarovou pamětí Dr. P. Šittnera), se zaměří na pokročilé technologie přípravy materiálů (včetně 3D tisku) a řízení materiálových vlastností pro konkrétní aplikace. Tyto technologie budou vyvíjeny pro přípravu materiálů pro celý projekt, a to s využitím experimentální charakterizace a konečně-prvkových modelů jako nástrojů pro optimalizaci parametrů

Europe